Kulturë

Portugalia shpallet fituese e Eurovision

Për herë të parë në histori, Portugalia ka arritur të fitojë kupën e Eurovision-it. Këngëtari Salvador Sobral triumfoi mbrëmjen e së shtunës në eventin e mbajtur në Kiev, duke lënë…

Rama: Investimet në kulturë s’janë luks

Kryeministrit Edi Rama, nga parku arkeologjik i Apollonisë në Fier tha se investimet në kulturë shihen si investime luksi, por sipas tij e kundërta është e vërtetë. “Çdo monument kulture i…


100 vjetori i bibliotekës së komisisë letrare

“Dita e Trashigimise Kulturore” kete vit perkon me 100 vjetorin e hapjes se bibliotekes se Komisise Letrare Shqipe, ne qytetin e Shkodres, qe shenon te paren biblioteke publike ne Shqiperi.      …Ndahet nga jeta kantautori Françesk Radi

Që kur doli në skenë në fillim të viteve ’90 kantautori Françesk Radi sikur ndante një të “fshehtë” me publikun e sapohyrë në liri. Ishte i njëjti ritëm psikik dhe…Shqipëria në panairin e librit në Leipzig

Edhe këtë vit, letërsia shqipe është pjesë e panairit dhe festivalit  të librit në Leipzig, i cili do të mbahet mes datave 23- 26 mars, me autorë përfaqësues : Ridvan…