Bota
Qeveria e re franceze e prezantuar nga Macron

Makron kërkonte një grup që i përshtatej premtimit të tij për ripërtëritje politike dhe një ekip që ishte njëkohësisht edhe i djathtë edhe i majtë përpara betejës decizive për legjislative…Merkel drejt një mandati të 4 si Kancelare

Partia konservatore, Unioni Kristian Demokratik (CDU), i kancelares Angela Merkel, i ka fituar zgjedhjet në shtetin kryesor, North Rhine-Ëestphalia. Fitorja në këtë Land është një paralajmërim i fuqishëm për fitoren…


Macron betohet si president

Në prag të betimit të presidentit të ri të Francës, Emmanuel Macron, anembanë Parisit janë shtuar masat e sigurisë. Kandidati i pavarur Macron fitoi bindshëm në balotazhin e fundjavës së…
Trump shkarkon drejtorin e FBI-së

Presidenti i SHBA-ve, Donald Trump, ka shkarkuar nga detyra drejtorin e Byrosë Federale të Hetimeve (FBI), James Comey. Në deklaratën e bërë nga Shtëpia e Bardhë njoftohet se Comey është shkarkuar…