Kalendari i ngjarjeve kryesore të politikës botërore në vitin 2018

Më poshtë vijojnë ngjarjet më të rëndësishme politike, që pritet të ndodhin në arenën ndërkombëtare gjatë vitit 2018:

JANAR

1 – SOFJE (Bullgari) – Bullgaria merr presidencën e radhës së BE-së.

12-13 – REPUBLIKA ÇEKE – Zgjedhje presidenciale (raundi i dytë me 26 dhe 27).

23 – DAVOS (Zvicër) – Forumi Ekonomik Botëror (deri më 26).

29 – SOÇI (Rusi) – Mbledhje e Kongresit të Dialogut Kombëtar Sirian me iniciativë të Rusisë, Turqisë dhe Iranit.

30 – UASHINGTON (SHBA) – Fjalim drejtuar kombit i Donald Trump para Kongresit.

SHKURT

17 – KOSOVË – 10-vjetori i pavarësisë së Kosovës

28 – KOSOVË – 20-vjetori i fillimit të luftës së Kosovës.

MARS

4 – ITALI – Zgjedhje legjislative.

18 – RUSI – Zgjedhje presidenciale.

PRILL

13 – LIMA (Peru) – Samiti i Amerikave (deri më 14).

20 – SINGAPOR – Samiti i Shoqatave të Kombeve të Azisë Juglindore (ASEAN).

MAJ

17 – SOFJE (Bullgari) – Samit BE-Ballkani Perëndimor.

31 – EGJIPT – Zgjedhje presidenciale.

QERSHOR

1-3 – SINGAPOR – Forumi i Sigurisë në Azi, Dialogu Shangri-La mes ministrave të Mbrojtjes dhe krerëve të ushtrisë amerikane dhe vendeve të Azipaqësorit.

8 – KANADA – Samiti i G7-s.

KORRIK

1 –  BE – Fillon presidenca e Estonisë dhe zhvillohen zgjedhje të përgjithshme në Meksikë.

11 – BRUKSEL (Belgjikë) – Samiti i NATO-s.

GUSHT

17 – Mbushet një vit nga dy atentatet në Katalonjë, që shkaktuar vdekjen e 16 personave dhe më shumë se 120 të plagosur.

SHTATOR

GJENEVË (Zvicër)

9 – 70-vjetori i krijimit të Republikës Popullore dhe Demokratike të Koresë së Veriut.

13 – 25-vjetori i nënshkrimit mes palestinezëve dhe izraelitëve të marrëveshjeve të Oslos

17 – 40-vjetori i nënshkrimit të marrëveshjeve të Camp David.

TETOR

7 – BRAZIL – Zgjedhje të përgjithshme.

17 – STOKHOLM/OSLO (Suedi) – Shpallen çmimet Nobel të Shëndetësisë, Fizikës, Kimisë, Letërsisë, Paqes dhe Ekonomisë.

NËNTOR

6 – SHBA – Zgjedhje të mesmandatit në Kongresin Amerikan.

11 – 100-vjetori i nënshkrimit të armisticit të 11 nëntorit 1918 mes Gjermanisë dhe Aleatëve.

DHJETOR

23 – Argjentinë – Samiti i G20-s. /ATSH

Aktualitet