Presidenti Meta dekreton Ramën kryeministër të Shqipërisë

Kryeministri Edi Rama dhe Kryetar i Kuvendit, Ilir Meta, gjate nje ceremonie festive ne restorant Xibraku, me rastin e 29 Nentorit, dites se clirimit te Shqiperise. /r/n/r/nPrime Minister, Edi Rama and Parliament Speaker Ilir Meta, during a festive ceremony in the restaurant Xibraku, on the occasion of 29 November, the day of liberation of Albania.

Presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta, ka dekretuar emërimin e kryetarit të Partisë Socialiste, Edi Rama, kryeministër të Republikës së Shqipërisë…

Dekreti i firmosur sot është publikuar nga zyra e shtypit e Presidencës së Shqipërisë.

Rama në fund të muajit gusht prezantoi kabinetin e ri qeveritar, që pritet të votohet në Kuvendin e Shqipërisë.

Kështu në postin e zëvendëskryeministres është propozuar Senida Mesi, deputete e Shkodrës, ndërsa qeveria do ketë edhe dy ministra shteti, konkretisht Pandeli Majko, ministër shteti për Shqiptarët Jashtë Kufijve dhe Sonila Qato ministre shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrësve. Për ministër të Brendshëm është propozuar Fatmir Xhafaj, Ditmir Bushati, ministër i Jashtëm, Olta Xhaçka, ministre e Mbrojtjes, Etilda Gjonaj propozohet në postin e ministres së Drejtësisë, Mirela Kumbaro do të drejtojë përsëri Ministrinë e Kulturës, Arben Ahmetaj do të drejtojë Ministrinë e Financave, Ekonomisë dhe Punës, Lindita Nikolla, ministre e Arsimit, Sportit dhe Rinisë, Ogerta Manastirliu, propozohet ministre e Shëndetësisë dhe Kujdesit Social, Damian Gjiknuri, ministër i Infrastrukturës dhe Energjisë, Niko Peleshi, ministër Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural dhe Blendi Klosi ministër i Turizmit dhe Mjedisit.

Programi dhe qeveria e re e drejtuar nga kryeministri Edi Rama pritet të votohet në seancën parlamentare të ditës së hënë.

Kujtojmë se Partia Socialiste e Shqipërisë, fitoi zgjedhjet parlamentare që u mbajtën më 25 qershor të këtij viti, duke fituar 74 deputetë në Kuvendin e Shqipërisë, i përbërë nga 140 deputetë.

Aktualitet