Angli – Terrori merr në shënjestër myslimanët

TOPSHOT - Paramedics load a victim into the back of an ambulance as members of the emergency services work on Westminster Bridge, alonside the Houses of Parliament in central London on March 22, 2017, during an emergency incident. British police shot a suspected attacker outside the Houses of Parliament in London on Wednesday after an officer was stabbed in what police said was a "terrorist" incident. / AFP PHOTO / NIKLAS HALLE'NNIKLAS HALLE'N/AFP/Getty Images

Në sulm humbi jetën 1 person dhe u plagosën të paktën 10 vetë, 3 në gjendje të rëndë.

Në lidhje me sulmin është vendosur në pranga një person, ndërsa 2 të tjerë janë larguar nga vendi i ngjarjes.

Identiteti i personit të arrestuar nuk është bërë publik.

Imami i Xhamisë së Finsbury Park tha se sulmi kishte në shënjestër myslimanët dhe në ngjarje kishte pasur edhe të vdekur.

Kryeministrja e Anglisë, Theresa May ngjarjen e cilësoi si një “aksident të tmerrshëm” dhe uroi shërim të shpejtë për të plagosurit.

Këshilli i Myslimanëve të Anglisë bëri të ditur se ngjarja ishte një sulm terrorist që kishte në shënjestër komunitetin mysliman të këtij vendi.

Sipas dëshmitarëve okularë i pandehuri që ishte kapur nga policia kishte bërtitur “Do ti vras myslimanët!”.

Aktualitet