Kulturë
Aldo Terrusi në kërkim të eshtrave të babait

Një lutje ka italiani Aldo Terrusi në adresë të institucioneve shqiptare. Të ndërhyjnë për të nxjerrë eshtrat e të atit, Renatos, nga nëntoka e burgut të Spaçit në Burrel. Pas…


4-vjeçarja që ka lexuar 1000 libra

Shpesh është e vështirë t’i bëjmë fëmijët tonë të lexojnë librat e shkollës dhe jo më libra jashtëshkollorë. Kjo 4-vjeçare i do librat kaq shumë sa ka lexuar 1000 të…Ndërron jetë Anita Take

Është shuar mbrëmjen e së enjtes këngëtarja e njohur e muzikës së lehtë shqiptare, Anita Take. U ngjit në skenë para 50-vjetësh, por vazhdon të kujtohet me nostalgji nga të…


Robert Ndrenika mbush 75-vjeç

Ikona e kinematografisë shqiptare Robert Ndrenika dje mbushi 75, ndërsa urimet për të nga të njohur e të panjohur kanë qenë “lumë” në rrjetet sociale. I adhurueshëm në të gjitha…


2017-ta, nderhyrjet ne monumente

Të gjitha monumentet e kulturës në qarkun e Shkodres që deri më sot nuk kanë patur asnjë ndërhyrje, megjithëse amortizimi nga faktori kohë apo dora e njeriut kanë qënë të…