Teknologji

“CRISPR”, e ardhmja e mjekësisë

Një botë ku ADN mund të rishkruhet për të shëruar sëmundje vdekjeprurëse mund të bëhet realitet më shpejtë nga sa mendohej. Një grup shkencëtarësh kinezë, amerikanë dhe britanikë njoftuan se…


Gjigandi amerikan iPhone i risjell Apple

Apple është rikthyer në ditët e saj të arta sa u takon arkëtimeve nga shitja e pajisjes së saj më të famshme; iPhone. Gjiganti amerikan i teknologjisë bëri publike të…
Ato janë binjake por e pabesueshme

Kur mamaja e tyre u thotë të panjohurve se ato janë vajzat e saja dhe janë binjake, atyre u duket e pabesueshme. Dyshimi lind pasi Kalani dhe Jarani Dean kanë…


Rikthehet NOKIA!

HMD Global ka zbuluar smartphone-in e parë Android nën emrin e Nokia. I quajtur Nokia 6, pajisja ka një ekran 14 cm me xham 2.5D Gorilla, memorie 64 GB, kamera…Google Maps nuk është vetëm një navigator

Google Maps është navigatori më i përdorur në të gjithë botën dhe është aplikacioni dixhital më i shkarkuar. Por nëse pjesa më e madhe e përdorin vetëm si drejtues kur…


Rekordi botëror luajti 73 orë me birila.

Një burrë australian është përpjekur të vendosë një rekord botëror, duke luajtur për 73 orë me birila në një lëndinë. Shayne Barwick mendohet të jetë i pari i cili arrin…


Dysheku që të ndalon të gërrhasësh

Në momentin që sapo ju ka zënë gjumi, gjëja më e keqe është që të ndërpriteni nga gërrhitja e partnerit tuaj. Por, më në fund, duket se ka një zgjidhje….