Shëndet



Kujdes nga kanceri në gojë

Kanceri i gojës shfaqet si një plagë në gojë e cila shtrihet edhe te buzët, te gjuha, faqet e deri në laring (fyti). Nëse nuk diagnostikohet dhe nuk trajtohet me…


Pijet që forcojnë memorien dhe përqëndrimin

Këto janë pijet që ju ndihmojnë do t’ju ndihmojnë të merrni nota të mira nëse jeni në sezon provimesh. Pijet që ushqejnë trurin dhe rrisin përqendrimin: Lëngu i memories 1…


Ja cilat janë ushqimet që ju bëjnë të lumtur

Ndiheni pak të rënë me moralin? Ushqimet që ngrejnë humorin mund t’ju ndihmojnë të gjeni lumturinë, siç shpjegon sajti EatingWell. Çokollata, spinaqi dhe kafeja janë ushqime dhe pije të shkëlqyera…


Mos konsumoni bukë të thekur

Buka apo patatet e skuqura duhet të jenë të gatuara në një ngjyrë të “artë të verdhë”, në vend të ngjyrës kafe. Në këtë mënyrë ne reduktojmë futjen brenda organizmit…


Dieta detox, çajrat më të dobishme

Çajrat apo pijet me bazë bimore kanë treguar se kanë mjaft përfitime për organizmin, por edhe për shpirtin. Nëse i konsumoni gjatë një momenti relaksi, paralelisht me një dietë detox,…


Rreziku që vjen nga furça e dhëmbëve

Duhet të blini një furçë të re dhëmbësh tani! Ajo që përdorni mund të përmbajë herres, feçe ose virusin përgjegjës për hepatitin A, B ose C. Brenda dy ditësh, furçat…


Speci djegës ju zgjat jetën

Nëse ju pëlqejnë specat djegës, atëherë keni një arsye më shumë për të vijuar e t’i hani ato, pasi mund t’ju ndihmojnë të jetoni më gjatë. Një studim ka arritur…