Shëndet

Gështenjat, ilaci më i mirë në vjeshtë

Gështenja, përveç se është tejet e shijshme për t’u ngrënë, ajo përdoret edhe për trajtimin e hemorroideve, prostatës së zgjeruar dhe venave. Ekstrakti i farës së gështenjës përmban escin, një…


Këshilla se kur duhen konsumuar frutat

Tre racione në ditë me frutat e stinës, të pjekura dhe të lara mirë, janë një burim kripërash minerale dhe fibrash. Por dilema është se kur është më mirë t’i…Doni të jetoni gjatë?! Hani mëngjes

Të heqësh dorë nga mëngjesi në favor të dobësimit, rrit jo vetëm rrezikun e obezitetit, por edhe atë të sëmundjeve të zemrës. Aktore të njohura si Jennifer Aniston apo Joanna…Maska rigjenruese me lëkurën e shegës

Pirja e lëngut të shegës së shtrydhur bashkë me lëkurë mund të krijojë shqetësime për aparatin tretës, por ajo që nuk dinit është se lëkura e shegës mund të përdoret…


A e dini se çokollata e zezë parandalon diabetin?

Sipas një studimi të ri, çokollata mund të parandalojë diabetin. Një përbërës që gjendet në kokrrat e kakaos, i njohur si monomer epicatechin, zmadhon sekrecionin e insulinës nga disa qeliza…Të moshuarit duhet të ecin më shpejtë

Personat e moshës së mesme duhet që gjatë vrapimit të ecin më shpejtë në mënyrë që të qëndrojnë të shëndetshëm, bëhet e ditur në një publikim të fundit të Qendrës…


Shafrani lufton kancerin

Shafrani nuk është vetëm një erëz, por edhe një armë kundër kancerit. Në Indi, aty ku konsumi i tij është tepër i lartë, është vënë re se ka shumë pak…